Herhangi bir zamanda, bacaklarınızda biraz yorgun hissettiğiniz her yerde, sadece yaslanıp yükünüz attığınızı düşünün. Lex'in geliştiricileri, sadece birkaç saniyede ergonomik sandalyeye dönüşen katlanır dış iskelet ile böyle bir gelecek için çalışıyor.

Lex, aslında sizin giydiğiniz ve yanınızda taşıdığınız bir sandalye. Dinlenme ihtiyacı duyan fabrika işçilerini hedef alan Lex, tüm gün, gündelik kullanım göz önünde bulundurularak tasarlandı.

Bel ve bacak kayışıyla sahibine bağlı olan Lex, uçak sınıfı alüminyumdan üretildi ve bir kilogramın biraz üzerinde ağırlığa sahip. Kullanıcı hareket halindeyken, tam hareket serbestliğine izin veren düzgün, ince bir paket halinde katlanabiliyor. Oturduğunuz zaman vücudunuza 120 derecelik açı veriliyor.

Alüminyum iskelet 120 kilograma kadar taşıyabiliyor. Aynı zamanda, yük transfer modu sayesinde sırt çantanız varsa alttan destek yaparak ağırlığın yüzde 50’sini omuzlardan alt kısımlara doğru yayabiliyor.

Geliştiriciler, kullanıcıların günlük işlerini Lex'e bağladığını, yorgunluğun devreye girmesiyle harekete geçmeye hazır olduğunu düşünüyor. Seyahat ederken, kapalı çalışma alanlarında veya tren beklerken rahatlıkla kullanılabilir.

Kickstarter üzerinden destek arayan Lex, 256 dolar bağış istiyor. Dağıtım Aralık ayında başlayacak.

(Onur Binay/milliyet.com.tr)