Microsoft'un önceki hafta Spectre ve Meltdown güvenlik açıkları için yayınladığı güvenlik yamalarında bazı sorunların olduğu ortaya çıktı. Gelen şikayetler AMD işlemcili bilgisayarların bu yamalar sonrası açılmadığı ortaya koydu. Kullanıcıların sürekli "mavi ekran"la karşılaştığı bilgisi geliyor.

Kullanıcılardan gelen şikayetlere göre, Microsoft'un 3 Ocak'ta yayınladığı güvenlik yamaları AMD işlemcili bilgisayarlardan indirilmesinin engellediğini ortaya çıkardı.

ABD'li teknoloji devinden yapılan açıklamaya göre, söz konusu problemin işlemci üreticisinin Windows güvenlik yamaları için gerekli dokümantasyonu uygun şekilde yapmamasının neden olduğunu duyurdu.

AMD ile Microsoft, söz konusu sorunu çözmek için çalışmaya başladıklarını açıkladılar. AMD'ye açıklamasına göre, yapılan çalışmalarla birlikte kısa süre içerisinde bilgisayarlardaki Spectre ve Meltdown güvenlik açığı sorunsuzca halledilecek.

Microsoft'un yamalarını yükleyen ve bilgisayarları açılmayan kullanıcıların güvenli modda başlatmaları öneriliyor. İşletim sistemini yeniden yükleme gibi alternatif başlatma işlemlerini yapmak da diğer bir işlem olarak öneriliyor.(Osman Tok/Teknolojioku)