Sina Afra, online gayrimenkul şirketi Primarydoor ile evini satmak isteyen ev sahiplerine üç gün içerisinde peşin teklif verecek ve anlaşılması halinde evi satın alacak.

Girişimci Sina Afra, özel alışveriş sitesi Markafoni'deki hisselerini Naspers'a sattıktan sonra çeşitli yatırımlarla gün­deme gelmişti. Bu süreçte Undo mar­kası ile ayakkabı bağcığını markalaştırmıştı . Afra, uzun bir süredir ise tüm konsantrasyonunu kuruculuğunu yap­tığı Türkiye Girişim Vakfı'na vermiş durumdaydı. Şimdi ise önceki girişim sahalarından tamamen farklı bir alana, gayrimenkul sektörüne adım atmaya hazırlanıyor. Bunu da Türkiye'de hiç denenmemiş bir iş modeliyle yapma­yı planlıyor.

Online gayrimenkul satışı konseptiyle yola çıkan Sina Afra, 20 milyon TL sermayeyle Primarydoor adlı bir şirket kurdu. Sistem ise şu şekilde işleyecek: Primarydoor internet sitesi üzerinden gayrimenkulünü satmak isteyen kişi, evi ile ilgili gerekli bilgileri girecek. Gerekli ekspertiz değerlendirmeler i yapıldıktan sonra satıcıya üç gün içe­risinde bir fiyat teklifi sunulacak. Satı­cının bu teklifi kabul etmesi halinde, tutarın yüzde 95'i ev sahibine peşin olarak ödenecek. Kalan yüzde 5Tik kısım ise Primarydoor'un evi satma­sının ardından ev sahibine verilecek. Şirket evi satana kadar da evin tapusu ev sahibinin üzerinde olacak.

Dairenin içerisinde gerekiyorsa tadilat da yapılabileceğini söyleyen Sina Afra, bunun ardından daireleri satışa çıkaracaklarını belirtiyor. 20 kişilik bir ekip kurduklarını ve eks­pertiz değerlendirmesi için cadde-cadde, sokak-sokak fiyat çıkaran bir algoritma hazırladıklarını ifade eden Afra, emlak fonları, gayrimen­kul danışmanlığı şirketleri ve direkt ev arayanlara satış yapabileceklerin i sözlerine ekliyor.

ŞİRKETİN CEO'SU OLACAK

Sina Afra, "İstanbul'da bir ev sahibinin evini satmaya karar ver­mesiyle satışı gerçekleştirip parası­nın cebine girmesi süresi ortalama 3 ay 10 gün sürüyor. Biz internet site­mizden bize evi ile ilgili gerekli bilgi­leri giren satıcıya 72 saat içinde eks­pertiz değerlemesini yaparak bir tek­lifte bulunacağız" diyor.

Primarydoor, temmuz ayın­da faaliyete başlayacak. Sina Afra, kuruculuğunu üstlendiği şirketin aynı zamanda CEO'luk görevini de yürütecek. Alım-satım alanı Boğaz hattının dışını kapsayacak. Bunun nedeni ise Boğaz hattı içerisinde yüksek gayrimenkul fiyatları nede­niyle kısa sürede satış yapılamaması. Çünkü Afra'nın kurduğu iş modeli minimum sürede gayrimenkul satı­şını gerçekleştirme mantığına daya­lı. Afra, Bahçeşehir, Ataşehir, Gazios­manpaşa maslak Mashattan hattını baz alacaklarını söylüyor.

HEDEF LONDRA VE BERLİN

Sina Afra, ABD'de 2015 yılında kurulan bu sisteme 'open door' (açık kapı) adının verildiğini söylüyor. Afra, bu iş modelinin dünya için de oldukça yeni olduğuna dikkat çekiyor. Open door modelinin bir yıl içerisinde 700 milyon dolar değerlemeye ulaşması Afra'yı bu alanda yatırım yapmaya itmiş durumda. Uber'dan sonra en hızlı yükselen değerlemeye ulaşan bu iş modelini Avrupa'da da ilk kendilerinin uygulayacağını vurgulayan Afra, "İstanbul'dan sonra hedefim iş modelimi Londra ve Berlin'e de taşımak. Bunun dışında şu an için başka bir alanda girişim düşünmüyorum. Çünkü Primarydoor tüm zamanımı kaplayacak" diye konuşuyor. (Burcu Tuvay/Ekonomist Dergisi)