Şirket Mart ayındaki halka arzda büyük begeni topladı, ancak gittikçe yavaşlamakta olan kullanıcı artış hızı, genç sosyal medya platformunun endişe verici bir konumda olduğunu gösteriyor.

Mart ayında hisse başı 17 dolar, toplamda ise 20 milyar dolarlık piyasa değeriyle halka açılan şirketin, hisseleri dün 15.44 dolara kadar geriledi. Böylece, Snap hisse başı halka açılma değeri olan 17 doların altına ilk kez düşmüş oldu. Şirketin şu anki piyasa değeri ise 18 milyar dolar civarında. 2 Mart'taki halka arzından sonra Snap'in hisseleri 2 saat içinde 25.75 dolara çıkarak yaklaşık 36 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşmıştı.Bu düşüşün sebebi ise yatırımcıların beklentilerini karşılayamaması.

Snapchat'i Facebook mu bitirdi?

Snapchat’in en büyük problemi, Facebook gibi uygulamaların , Snapchat'in en populer uygulamalarını kolaylıkla kopyalayabilmesi ve bunları Facebook ve Facebooka ait Instagram, WhatsApp ve Messenger gibi diger programlara da uygulayabimesidir.

Snapchat’in Aksine Facebook 2012 de halka arz edildiginde rakipleri solgun bir MySpace ve unutulmuş bir Friendster'dı ama Facebook zaten para kazanıyordu.

Büyük yara alan Snapchat'in büyüme hızı yavaşlamış durumda. Ancak en önemlisi ise Snapchat'in reklam modelinin rayına oturmaması. Ajanslar üzerinden reklam alan şirket, henüz sınırlı sayıdaki ülkede reklam gösterimi yapabiliyor. Bu durum Snapchat gelirlerini olumsuz etkilediği için yatırımcıların da inancını sarsıyor.