İngiltere’de yaşayan 35 yaşındaki James Howells dünyanın en pahalı hatasına imza attı. 2013 yılında ofisini temizlerken içinde 7.500 Bitcoin (BTC) bulunan sabit diski yanlışlıkla çöpe attı. O günden beri başvurmadığı yer kalmayan Howells en son çare olarak NASA’dan yardım istedi.

Howells sabit diski attığı sırada 7500 Bitcoin 665 bin dolar yapıyordu. Bugün ise yaklaşık olarak 357 milyon dolar değerinde.

Howells, daha önce gazetecilere verdiği demeçte yitirdiği hazinenin şu anda bir çöp sahasında yaklaşık 15 metre derinlikte bulunduğunu söylerken, "Adamlardan biriyle konuştum, durumu açıkladım. Ve beni kamyonuyla çöp sahasının olduğu yere götürdü. Üç veya dört ay öncesine ait bir şeyin yaklaşık 15 metre aşağıda olacağını söyledi" dedi.

Howells’ın diski bulmasına yardım edenleri, eğer sabit disk hala okunabilir haldeyse milyonlarla ödüllendireceğine dair söz verdiği ifade edilirken, yaklaşık 70 milyon doları ise bir koronavirüs yardım fonuna bağışlayacağı kaydedildi.

NASA'DAN YARDIM İSTİYOR

Son çare olarak aralarında eski bir NASA çalışanının da bulunduğu çevreci ve mühendislerden oluşan bir uzman grubuyla arama çalışmalarına devam eden Howells gazetecilere verdiği demeçte, uzman yapay zeka teknolojisine ödeme yapabilmek için hedge fonundan destek aldığını söyledi.

Kurtarma operasyonunun 9 ila 12 ay süreceği tahmin ediliyor ancak Howells’ın daha önce defalarca yardım istediği yerel konsey, kayıp Bitcoin’i kazmanın çok riskli olduğunu belirtiyor. James Howells tam tersini umut etse de görevli konsey, çöp sahasını kazmanın riskleri ve maliyetlerinin son derece yüksek olduğunu ve sabit diskin bulunamaması veya verilerin kurtarılamaması halinde kurtarma maliyetinin kim tarafından karşılanacağı konusunda endişeli görünüyor.

Erdoğan'dan Musk'a tebrik

 

Türksat 5B uydusu uzaya fırlatıldı