Astronomlar, Dünya’ya yaklaşık 700 ışık yılı uzaklıkta yer alan ve yaklaşık 10 milyon yaşında olan Betelgeuse’un, hayatının son evrelerini yaşadığını belirtiyor. Öyle ki, araştırmalar yıldızın bir patlamanın eşiğine geldiğini gösteriyor.

Konu ile ilgili konuşan Yale Üniversitesi’nden Astrofizikçi Darryl Seligman, “Çok büyük bir yıldız,  yaklaşık 20 Güneş kütlesinde. Bu dev yıldızlar, elementlerini normal yıldızlardan çok daha hızlı yakıyorlar. Bu yüzden çok daha kısa süre yaşıyorlar.” diye konuştu. Seligman, muhtemel bir süpernova patlamasının gökyüzünde muhteşem bir ışık şovuna neden olacağını dile getirdi.

Betelgeuse’u son aylarda gözlemleyen bilim insanları, yıldızın her ne kadar patlamanın eşiğinde olabileceğine dair göstergelerin varlığına işaret etse de, söz konusu çöküşün zamanına dair kesin birşey söylemenin zor olduğunu belirtiyor.

Patlamanın gerçekleşmesinin net olmadığını da kaydeden Seligman, Betelgeuse’nin renginin, yıldızın yüzeyindeki kimyasal süreçler sonucunda değişmiş olabileceğine dikkati çekti. Öte yandan, olası bir kütle kaybından ortaya çıkan tozun, yıldızdan gelen ışığı engelleme ihtimalinin de göz ardı edilmemesi gerektiğini ifade etti.