ABD'de kâr amacı gütmeyen Yapay Zekâ ve Dijital Politika Merkezi, Federal Ticaret Komisyonu'na yaptığı başvuruda yapay zekâ geliştirme şirketi OpenAI'ın yapay zekâ robotu ChatGPT'nin yeni sürümü GPT-4'ün kullanımının durdurulması talebinde bulundu.

Yerel basındaki haberlere göre, CAIDP, FTC'ye şikayet başvurusunda OpenAI şirketini FTC'nin haksız ve aldatıcı iş uygulamaları yasasıyla yapay zekâ ürünlerine ilişkin yönergeleri ihlal etmekle suçladı.

FTC'ye yapılan şikayette, OpenAI laboratuvarlarının araştırılması ve OpenAI'nın en yeni modeli olan GPT-4'ün kullanımının durdurulması çağırısında bulunuldu.

OpenAI şirketinin en yeni GPT modeli olan GPT-4'ün "aldatıcı, mahremiyet ve kamu güvenliği için risk oluşturduğunu" savunan CAIDP, şirketin yapay zekâ ürünlerinin FTC'nin kılavuzundaki "şeffaf, açık ve hesap verebilirlik" standartlarını karşılamadığını iddia etti.

CAIDP, şirketin GPT ürünlerinin piyasaya sunulmadan önce bağımsız değerlendirilmesini istediklerini belirterek, şirketin yapay zekâ ürünleri için halka açık raporlama sisteminin getirilmesi gerektiğini savundu.

Konuya ilişkin yapay zekânın toplum üzerinde oluşturduğu riskler hakkında "Future of Life Institute" tarafından açık mektup yayımlanmıştı.

CAIDP Başkanı Mark Rottenberg'in de imza attığı mektuba, aralarında Twitter'ın sahibi Elon Musk ve Apple'ın kurucu ortağı Steve Wozniak gibi birçok ismin de katıldığı belirtiliyor.

Mektupta GPT-4'ten daha güçlü yapay zekâ teknolojilerinin geliştirilmesine en az 6 ay ara verilmesi talep ediliyor.

Bill Gates: ChatGPT, beyaz yakalı çalışanınız olacak

 

Yapay zeka 300 milyon işin yerine geçebilir

 

Yapay zeka yarışını hızlı olan kazanacak

 

OpenAI CEO'su: Yapay zeka konusunda dikkatli olmalıyız