Çin Ticaret Bakanlığı, Kanada'nın "ulusal güvenlik" gerekçe göstererek aldığı kararın hiçbir somut kanıta dayanmadığını, piyasa ekonomisi ve serbest ticaret kurallarını ihlal ettiğini açıkladı. Açıklamada, kararın Çin ve Kanada şirketlerinin ticari çıkarlarına zarar vereceği ve Çin-Kanada ekonomik ilişkilerini olumsuz etkileyeceği ifade edildi.

Şirketlerin zarara uğraması halinde Pekin'in karşı tedbirleri alma hakkına sahip olduğu belirtilen açıklamada, "Kanada'yı ülkeler arasındaki iş birliğini akılcı ve objektif şekilde değerlendirmeye ve yanlış adımından vazgeçmeye çağırıyoruz" denildi.

Ne olmuştu?

Kanada hükümeti 20 Mayıs'ta, Çinli teknoloji şirketleri Huawei ve ZTE'nin ülkenin 5G kablosuz ağlarını inşa etmesini ve ağlara donanım sağlamasını "ulusal güvenlik risklerini" gerekçe göstererek yasaklamıştı. Karar, Huawei ve ZTE'den yeni 4G veya 5G ekipman ve hizmet alımının eylül 2022'ye kadar durdurulmasını ve şirketlere ait mevcut ekipman ile hizmetlerin aralık 2027'ye kadar sistemden çıkarılmasını öngörüyor.

Daha önce ABD, İngiltere, Belçika, İsveç, Yeni Zelanda ve Avustralya iki Çin şirketine ait donanım ve hizmetlerinin 5G ağlarında kullanılmasını yasaklamıştı.

Huawei'in 2021'de gelirleri düştü, karlılığı yükseldi

ABD yaptırımları Huawei’yi vurdu

Huawei ABD'nin yaptırım duvarını HarmonyOS ile deliyor!

Huawei ve ZTE yasağını bir yıl uzattı

ABD Huawei ve ZTE'yi yasakladı