Bilim insanları, evrenin genişleme hızını etkileyen bir faktör olduğunu iddia ediyorlar. Uzun yıllardır araştırmacılar, kozmosun genişleme hızını belirlemek için "Hubble sabiti"ni incelemeye çalışıyorlar.

Ancak, bu ölçümler giderek daha hassas hale geldikçe, sonuçların netliği azalmaktadır. Genişleme hızını farklı yöntemlerle ölçmek, çeşitli sonuçlar ortaya koymaktadır.

Bilim insanları bunun neden kaynaklanabileceği bilmiyor. Evreni ve fizik kurallarını yanlış anlamış olabiliriz ya da ölçümler hatalı olabilir.

Öte yandan araştırmacılar halihazırda James Webb Uzay Teleskobu'nu (JWST) Hubble Uzay Teleskobu'yla birlikte kullanarak ölçümlerin doğruluğuna dair şüpheleri ortadan kaldırmaya çalışıyor. Görünüşe göre araştırmacılar ölçümlerin doğru olduğunu ve evrenin genişleme hızını etkileyen, bizim farkına varmadığımız bir şeyler olduğunu öne sürüyor.

"Gerçek ve heyecan verici"

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, Baltimore'daki Johns Hopkins Üniversitesi'nde fizikçi olan Adam Riess, "Ölçüm hataları giderildiğinde geriye evreni yanlış anladığımız gibi gerçek ve heyecan verici bir olasılık kalıyor" diyor.

Artık Hubble'ın gözlemlediği tüm aralığı kapsıyoruz ve ölçüm hatasının Hubble Gerilimi'ne neden olduğu ihtimalini çok yüksek güvenilirlikle eleyebiliriz.

2023'te Hubble'ın gözlemlerini teyit etmek için Webb teleskobunu kullanan bilim insanları, ölçümlerin doğru olduğuna işaret etmişti. Fakat başkaları, mesafe arttıkça kullandığımız ölçümlerin doğruluğu azalıyorsa bu çalışmada bir kusur olabileceğini öne sürmüştü.

Yeni çalışmada araştırmacılar Webb ve Hubble gözlemlerini, "her iki dünyanın da en iyisini" elde etmek için birleştirdi. Bu ölçümlerin daha uzakta bile güvenilirliğini koruduğunu belirtiyorlar.

Çalışma, The Astrophysical Journal Letters'da yayımlanan "JWST Observations Reject Unrecognized Crowding of Cepheid Photometry as an Explanation for the Hubble Tension at 8σ Confidence" (JWST Gözlemleri, 8σ Güven Seviyesinde Hubble Geriliminin Açıklaması Olarak Sefe Fotometrisinin Tanınmayan Kalabalıklaşmasını Reddediyor) adlı yeni bir makalede açıklanıyor.

Evrendeki en parlak cisim keşfedildi

 

Evrenin bilinmeyenleri "yeni dev parçacık hızlandırıcı" ile keşfedilecek

 

Evrende kütleçekimi bozuldu iddiası

 

Heyecanlandıran keşif: Evrendeki en büyük 'kara delik jetleri'nden biri