Bugün internet tarihinin en büyük kesintilerinden biri yaşandı. Amazon, Reddit, Twitch, Pinterest ve Hulu‘nın da aralarında bulunduğu pek çok internet sitesi erişim problemleri ve 503 hatasıyla gündeme geldi. Daha sonra bu sıkıntının Fastly isimli bir şirketten kaynaklandığı ortaya çıktı.

Problemin içerik dağıtım ağı CDN’deki bir sorundan kaynaklandığını söyleyen şirket, sorunu kısa sürede çözdü. Ancak bu durum akıllara başka sorular getirdi. Yaşadığı tek sorunla dünyanın en büyük internet sitelerinin erişim sıkıntıları yaşamasına neden olan Fastly kimdir?

2011 yılında kurulan Fastly, bu tarihten itibaren hizmet veren bulut bilişim sağlayıcısıdır. Şirketin temel amacı web siteleriyle kullanıcılar arasındaki hızlı iletişimi sağlayan bir köprü olmaktır. Amazon ve Twitter‘ın da aralarında bulunduğu pek çok sitenin bilgilerini kendi sistemlerinde bulunduran Fastly, kullanıcıların bu platformlardaki içerikleri uzaktan indirilerek bant genişliğini boşa harcanmasının önüne geçiyor.

Kullanıcıların bu sitelere daha hızlı ulaşmasını sağlayan bu durum, görseller, videolar ve diğer içeriklerin yüklenme sürelerini ciddi anlamda kısaltır. Ayrıca şirket, siteleri DDoS saldırılarından ve botlarından koruyarak, hayati siber güvenlik işlevlerini yerine getiriyor.

Yaptığı işlerle gurur duyan Fastly, kendi internet sitelerinde bazı müşterileriyle olan işbirliklerini de anlatıyor. Buna göre şirket Buzzfeed‘deki sayfaları yüzde 50 daha hızlı hale getirilmesinden ve New York Times’ın seçim gecesi aynı anda 2 milyon trafiği kaldırmasından sorumlu.

KESİNTİLER NEDEN YAŞANDI?

Bugünkü internet kesintisinin bir “hizmet yapılandırmasından” kaynaklandığı biliniyor ancak bu sorunun nedeni şimdilik gizemini koruyor. Araştırmalarını hızlı bir şekilde sürdüren şirket, şimdilik sadece bunun saldırıdan kaynaklanmadığını açıkladı. (Shift Delete) 

Dünya genelinde internet kesintisi

 

İnternet paylaşımları doğaya zarar veriyor

 

İnternet kullanımı akıl sağlığımızı nasıl etkiliyor?