Elon Musk'ın firması OpenAI'ın son teknoloji görüş sistemi CLIP'in, yalnızca bir kalem ve kağıtla kandırılabileceği ortaya çıktı.

Yapılan testlerde bir elmanın üzerine "iPod" yazan bir kağıt yapıştırıldığında, sistemin bunu yüzde 99,7 oranında iPod olarak gördüğü tespit edildi. Clip, başka bir testte üzerine dolar işareti yapıştırılan köpeği, yüzde 52,5 kumbara olarak tanımladı.

Söz konusu zayıflığı "tipografik saldırı" diye niteleyen yapay zeka devi, 4 Mart'ta yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Bu zayıflığın basit bir öğrenme güçlüğü olmadığına inanıyoruz. CLIP'in metinleri sağlam bir şekilde okuma kabiliyetinden yararlanılarak, el yazısı metinlerin fotoğraflarının bile çoğu zaman sistemi kandırabileceğini tespit ettik.

Bu tür saldırılar hala işe yarıyor. Kalem ve kağıttan başka bir teknoloji gerektirmiyor.

OpenAI tipografik saldırının, görüş sistemlerini kandırmada kullanılan zıt görüntülere (adversarial images) benzediğine dikkat çekti. Uzmanlar bu tür görüntülerin, örneğin yola etiketler yapıştırarak, Tesla marka araçların yazılımını yanıltıp şerit değiştirmesini sağlamak için kullanılabileceğini keşfetmişti.

Elon Musk'ın yeni oyunu: Küçük Prens

 

Musk, insan beynini bilgisayara bağlayacak