Katlanabilir telefonlar piyasaya sürüleli pek fazla olmadı. Sektördeki tecrübesizlikten dolayı katlanabilir telefonlar hâlâ hayat kurtarıcı bir tasarım olarak görülmüyor. Çoğu teknoloji meraklısı bu konuda Apple’ın adımını merak ediyordu. Daha önce Apple’la ilgili pek çok sızıntıya sahip eden ünlü analist Ming-Chi Kuo, katlanabilir iPhone için tahminlerini paylaştı.

Kuo: Katlanabilir iPhone 2023’te geliyor

Ünlü analistin yorumuna göre 2023 yılında 8 inç ekran boyutunda katlanabilen bir iPhone tasarımı göreceğiz. 8 inçlik ekranda kullanılacak ekran teknolojisi QHD çözünürlüğünde OLED olacak. Kuo’nun tahminine göre 2023’te üretilen model sayısı 15-20 milyon aralığında olacak.

Katlanabilir telefonlar gittikçe gelişiyor ve daha pratik bir hâl alıyor. Kuo’ya göre Apple’ın katlanabilir telefon pazarında oynayacağı kartı bir öncü olacak. Analistin paylaşımı tam olarak şu şekilde:

En son sektör araştırmamıza göre, Apple’ın 2023’te özel ekran tedarikçisi SDC ve özel DDI tedarikçisi olarak Samsung Foundry ile 8 inç QHD + esnek OLED ekrana sahip katlanabilir bir ‌iPhone‌ piyasaya süreceğini tahmin ediyoruz. Apple’ın talep ettiği kapasite planına göre, katlanabilir ‌iPhone‌ sevkiyatlarının 2023’te 15-20 milyona ulaşacağını tahmin ediyoruz. Katlanabilir ‌iPhone‌’un, SDC’nin Y-Octa teknolojisine göre birçok avantajı nedeniyle TPK’nın gümüş nanotel dokunmatik teknolojisini benimsemesini bekliyoruz.

Ayrıca şu anda bununla ilgili testlerin yapıldığı da söyleniyor. Eğer katlanabilir iPhone modelinde nanotel dokunmatik özelliği olursa bu onu diğer rakiplerin önüne atacaktır. Apple zaten Homepod ürününde gümüş nanotel teknolojisini kullanıyor. Bu da onlara yeni iPhone’un geliştirilmesinde bir fikir kaynağı olabilir.
Apple şu ana kadar katlanabilir telefonuyla ilgili hiçbir açıklama yapmadı. Yine de Kuo’nun tahminine göre piyasaya sürecekleri telefon, katlanabilir telefonlar için radikal bir yenilik olacak.

Öte yandan Apple’ın katlanabilir telefon geliştiren güçlü rakipleri de olacak. Samsung Z Flip ve Z Fold serileri ile tüketicilerin karşısına çıkıyor. Katlanabilir telefonlarını gittikçe geliştiren şirket, 2023 yılına gelindiğinde Apple ile sıkı bir rekabet içerisine girebilir.

iOS 14.5 ile iPhone'lara gelen tüm yenilikler

 

FBI, bir teröristin iPhone'unu 900 bin dolar karşılığında açtırmış

 

iPhone 13'ün görüntüsü sızdı