Gobi Çölü'ndeki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezinden gönderilen ve Çinli özel havacılık ve uzay şirketi LandSpace şirketi tarafından geliştirilen Zhuque-2 roketi, taşıdığı yükü Güneş'le senkronize yörüngeye başarıyla götüren ilk metanla çalışan roket oldu.

Yakıt olarak sıvı metan ve oksitleyici olarak sıvı oksijen kullanılan roket, alçak yörünge için 6 ton ve Güneş'le senkronize yörünge için ise 4 ton taşıma kapasitesine sahip. 49,5 uzunluğunda ve 3,35 çapında.

ABD’YE KARŞI BAŞARI

Zhuque-2'nin, Çinli şirket Space Pioneer'ın sıvı yakıtlı Tianlong-2 isimli roketinin nisan ayında başarıyla fırlatılmasının ardından, ülkenin ABD şirketlerinin özel havacılık sektöründeki hakimiyetine karşı yeni bir başarı olduğu düşünülüyor.

Metanla çalışan motorlar, yüksek performans ve düşük işletme maliyetleri nedeniyle özellikle yeniden kullanılabilir roketler için "öncü tasarım" olarak görülüyor.

Söz konusu roketin 14 Aralık'taki fırlatılışı başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

ABD şirketleri Relativity Space'ın "Terran 1" ve SpaceX'in "Starship" isimli metan ve sıvı oksijenle çalışan roketlerinin 2023'ün başındaki denemeleri başarısız olmuştu.

Ariane 5 roketi son kez fırlatıldı

 

Starship roketinin ilk fırlatma girişimi ertelendi

 

Çin'in uydusu ilk özel sektör üretimi taşıyıcı roketle fırlatıldı