Yapay zekâ alanında devrim yaratan sohbet robotu ChatGPT, popülerliğiyle beraber yeni sorunlarla da mücadele ediyor. Yazarlar, yapay zekâ programlarının yazarların telifli çalışmalarını izinsiz kullanmalarına ilişkin bir süredir kaygılarını dile getiriyordu. Aralarında Game of Thrones’un yazarı George R.R. Martin'in de olduğu 17 yazar, yapay zekâ robotu ChatGPT’yi geliştiren şirket OpenAI’ya “sistematik hırsızlık” gerekçesiyle telif davası açtı.

New York’taki federal mahkemeye yapılan başvuru belgelerinde yazarlar şirketi tescilli telif haklarının ihlaliyle suçladı.

"Sistematik hırsızlığa dayanan dev bir ticari girişim"

Yazarlar ChatGPT programını “geniş çaplı sistematik hırsızlığa dayanan dev bir ticari girişim” olarak niteledi.

ABD'de köklü meslek örgütü olan Authors Guild (Yazarlar Derneği) öncülüğünde açılan davada David Baldacci, Sylvia Day, Jonathan Franzen ve Elin Hilderbrand de yer alıyor.

Yazarlar Derneği CEO’su Mary Rasenberger, "Bu hırsızlığı durdurmamız zorunlu. Yoksa başka yaratıcı endüstrileri de besleyen inanılmaz edebi kültürümüzü yok edeceğiz" dedi.

Rasenberger, “Harika kitaplar genellikle kariyerlerini, hayatlarını, öğrenerek ve sanatlarını mükemmel hale getirerek geçirenler tarafından yazılıyor. Edebiyatımızı korumak için yazarların çalışmalarının yapay zekâ tarafından nasıl kullanıldığını kontrol etme imkanına sahip olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

OpenAI'dan açıklama

OpenAI sözcüsü çarşamba günü yaptığı açıklamada şirketin yazarların haklarına saygı gösterdiğini ve onların da yapay zekâ teknolojisinden yararlanması gerektiğini söyledi.

“Dünya genelinde Yazarlar Derneği dahil verimli görüşmeler gerçekleştiriyoruz ve onların yapay zekâ konusundaki kaygılarını anlamak amacıyla işbirliği yaparak çalışıyoruz” dedi.

OpenAI, yeni teknolojinin zengin bir içerik ekosistem içinde kullanılması amacıyla her iki tarafa da yarar sağlayacak şekilde birlikte çalışmanın yollarını bulmak konusunda iyimser olduklarını söyledi.

OpenAI, ChatGPT'nin şirketlere yönelik sürümünü yayınlayacak

 

OpenAI CEO'su: Yapay zeka konusunda dikkatli olmalıyız