Türkiye'de oyun sektörü yatırımları, pandemi nedeniyle rekor büyümeye gitti. Yatırımlar, her yıl daha da katlanıyor.

Oyun sektörüne yapılan yatırımlar yılın ilk yarısında sayı olarak azalmış gibi görünse de, yatırım miktarı, 2021’in 266 milyon dolarlık toplamını aşarak 6 ay içerisinde 333 milyon dolara ulaştı.

Ekonomim.com'dan Duygu Göksu'nun haberine göre, Gaming in Turkey Oyun ve Espor Ajansı Kurucusu Ozan Aydemir, Türk oyun sektörünün 2022 yılını, önceki yatırım rakamlarını ikiye katlayarak kapatacağını öngörüyor. Aydemir, oynamanın kolay olduğu Hypercasual oyunlara olan yoğunluğun, yerini daha derinlikli oyunlar olan midcore casual oyunlara bırakabileceğini ifade etti.

Ozan Aydemir, Türk oyun girişimlerinin, yılın ilk yarısında aldığı yatırım miktarıyla Avrupa birincisi olduğunun da altını şu ifadelerle çizdi:

“Pandeminin ilk aylarında oyun sektörü, rekor kâr ve satışlara yol açan bir büyüme dönemi yaşadığı. 2019’da 152 milyar dolar olan oyun sektörü, 2020’de 177 milyar dolara sıçrayarak pandeminin pozitif etkisini yaşadı. 2021’de ise 176 milyar dolarlık bir total gelir söz konusuydu. Şimdi sektör, rutin büyüme ivmesinde öngördüğümüz rakamlara geri dönüyor. 2022’de global cironun 184 milyar dolar civarında olması bekleniyor. Türkiye oyun piyasasında da 2021’deki gibi sene sonunda bir hızlanma yaşanıyor. İlk yarıyılda Türkiye’deki blockchain ve metaverse girişimlerine 20 milyon dolar yatırım gerçekleşti. Bu yatırımlar da artacak. Tabii ki sene sonu çıkaracağımız veri ve rakamlarda bazı farklılıklar olacak. Ana sebeplerinin biri, geçen sene ortalama 9 TL olan dolar kurunun bu sene daha da yükselmesi”

Kurucu Aydemir, pandemi sonrasında görülen 'şok yükleme' döneminin biterek sektörde eski düzenin tekrar yerini almaya başlamasıyla oyun sektörünün de değiştirini kaydetti.

Dolar yükseldikçe mobil oyunlar tercih ediliyor

Ozan Aydemir, Türkiye'deki oyun oynama biçiminin şekil değiştirmesinin, oyuncu kitlesinde bir gerileme yaşatmadığını da aktararak sözlerine devam etti:

“Oyuncu kitlesi fazla. En büyük sorunumuz enfl asyon ve TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı. Dolar yükseldikçe, oyun fiyatları artıyor. AAA kalite PC oyunları, konsol oyunları, hatta konsollar ve PC’lerin yüksek fiyatları nedeniyle oyuncuların çoğu mobil oyunu tercih ediyor.”

Mobil oyun sektöründe hızlı bir büyüme oranı yakalandığını vurgulayan Aydemir, metaverse ile beraber oyun sektörüne olan dikkatin daha da arttığını belirtti.

Gaming in Turkey, yıllık Türkiye Oyun Sektörü Raporları yayımlayarak sektörü bilgilendiriyor.

2023'te ise yayıncı kimliğiyle Türkiye pazarında oyunlar yayımlamaya başlayacak.

Daha fazla ürün ve rekabet, kaliteyi doğuruyor

Ozan Aydemir, oyun firmalarındaki artışın daha fazla ürün, daha fazla rekabet demek olduğuna dikkat çekerek, oluşan bu rekabetin oyunların kalitesininin arttırdığına işaret ediyor. 

“Daha fazla rekabet de daha kaliteli oyunların piyasaya sürülmesi anlamına geliyor. Bu büyüme çemberi aynı zamanda yatırımcıları ve markaları da kapsadığı için bu da sektörün farklı kollardan büyümesine oldukça fazla destek veriyor. Yatırımcılar özellikle gelecek vadeden yeni oyun firmalarına yatırım yapıyor, yeni çıkan ve çıkacak olan oyunların birçoğu da ‘metaverse’ kavramından sonra özellikle markalara yönelik oyun içi reklam olanaklarını artırıyorlar. Bu da markaların iştahını artırıyor”

Teknoloji dünyasına dair küçük bir gezinti

 

Meta: ABD bazı ülkelere yönelik itibarsızlaştırma politikası yürütüyor

 

ABD’den Huawei'ye yasak