Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı'nın üyesi olduğu Ax-3 mürettebatını Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) taşıyacak yolculuğun yarına ertelendiği bildirildi.

SpaceX, sosyal medya hesabı X'ten yaptığı paylaşımda "Ax-3 misyonunun ISS'ye fırlatılması için şimdi 18 Ocak Perşembe gününü hedefliyoruz. Bu ilave süre ekiplere uçuş öncesi son kontrolleri tamamlama ve araç üzerindeki verileri analiz etme imkanı verecek" ifadeleri kullanıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır'da X hesabı üzerinden yaptığı açıklamada,  Alper Gezeravcı’nın da yer alacağı fırlatmanın Türkiye saati ile 19 Ocak 00:49'da gerçekleşeceğini duyurdu.

Kacır açıklamasında ayrıca "Astronotumuz Alper Gezeravcı’nın bu tarihi misyonu başarıyla gerçekleştirmesi için heyecanla beklemeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Gezeravcı'nın üyesi olduğu Ax-3 mürettebatının, SpaceX Dragon uzay aracıyla NASA'nın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'ndeki Fırlatma Kompleksi 39A'dan Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) 17 Ocak'ı 18 Ocak'a bağlayan gece TSİ 01.11'de fırlatılması planlanıyordu.

SpaceX Dragon uzay aracı ISS'ye SpaceX Falcon 9 roketi ile fırlatılacaktı.

Alper Gezeravcı uzayda 13 bilimsel deney yapacak

 

Türkiye'nin uzay serüveni başlıyor!