Güneş dahil bütün yıldızların belirli bir ömre sahip olduğu biliniyor. Bilim insanları, ilk kez bir gezegeni yutma eyleminde bulunan bir yıldızı yakalamayı başardı.

12 bin ışık yılı uzaklıktaki Aquila takımyıldızının yakınında bir patlama olduğunu gören araştırmacıların kayda aldığı görüntülerde, yıldızın gezegeni tek lokmada yuttuğu görüldü.

Kırmızı devler genişledikçe yakınlarındaki gezegenleri yutuyor. Söz konusu yıldızın da kırmızı bir deve dönüştüğü gözlemlendi.

'5 MİLYAR YIL İÇİNDE GERÇEKLEŞECEK'

Görüntüler, bilim dünyasında 'Güneş kırmızı bir deve dönüştüğünde Dünya'ya ne olacağının önizlemesi' şeklinde yorumlandı.

Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi'nin araştırmacılarından Morgan MacLeod, "Bir teselli olur mu bilmem ama bu, yaklaşık 5 milyar yıl içinde gerçekleşecek bir şey" dedi.

Macleod, sadece Samanyolu Galaksisi'nde bile her yıl bir gezegenin yutulduğunu belirtti.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden Kishalay De ise yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Gezegenin yutulduğu anların son evresini görebildik. Önce gezegenlerin yıldıza çok yakın mesafede döndüğüne, sonra ise gezegenin yutulduğuna ve yıldızın dev hale geldiğine tanıklık ettik."

NASA'nın kızılötesi teleskobuyla yapılan incelemenin, yıldızın gezegeni 100 günde yuttuğunu ortaya çıkardığı bildirildi.

Çin'in uzay hedefi: Uluslararası Ay Araştırma Üssü planı

 

Gizemli UFO'lar merak uyandırıyor

 

NASA'nın uydusu Dünya'ya düşebilir