Blockchain teknolojisi ve kripto paraların araştırılması, mevzuat çalışmalarının yapılması ve bu teknolojinin Türkiye’de geliştirilmesi amacıyla kurulan Avrasya Blockchain ve Dijital Para Araştırmaları Derneği (BLASEA), bu yıl ilk kez Blockchain Summit İstanbul’u düzenledi. 23 Kasım Perşembe günü Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleştirilen zirvenin ana teması ‘GELECEK’ olarak belirlendi. Zirvede gelecekte Blockchain sisteminin nasıl yaygınlaşacağı, Türkiye’de bu sistemi geliştirmek için atılacak adımlar ve geleceğe bugünden nasıl uyum sağlanabileceği gibi mevzuat çalışmalarına yön verecek fikirler ele alındı.

Zirvede; TÜBİTAK BİLGEM Blokzincir Araştırma Laboratuvar Yöneticisi Mehmet Sabır Kiraz, Microsoft Türkiye Yazılım Geliştirme Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Cavit Yantaç, Copyrobo CEO’su Hasan Kurtuluş, Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Dijital Dönüşüm Derneği Başkanı İsmail Hakkı Polat, CoinTurk Genel Yayın Yönetmeni Levent Kurt, Babgo Yatırım CEO’su Oğuz Ünver, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr Oğuzhan Aygören, Ata Finans Grubu CDO’su Sarp Demiray, IBM Watson Satış Direktörü Afşar Akal’ın gerçekleştirdiği sunumların yanı sıra, yaklaşık 20 farklı konuda sektörün önde gelen isimleriyle oturumlar düzenlendi.

Teknolojinin liderlerini bir araya getiren zirvenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Avrasya Blockchain ve Dijital Para Araştırmaları Derneği Başkanı Av. Kadir Kurtuluş, “Dernek olarak Blockchain sistemini ülkemize tanıtmak ve kullanımını yaygınlaştırmak hedefiyle yola çıktık. Bu hedefimizin bir parçası olarak gerçekleştirdiğimiz Blockchain Summit İstanbul’da; Blockchain sisteminin detaylı tanıtımını yaparak, dünyada Blockchain teknolojisinin nasıl kullanıldığı ve Türkiye’de bu süreçte neler yapılabileceğini ele alacağız. Dernek olarak Türkiye’de ilk kez böyle bir zirve gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Zirvenin tüm katılımcılar açısından verimli geçmesini ve Türkiye’nin dünyada trend olmuş bu teknolojiyi kaçırmamasını temenni ediyorum. Bu alanda büyük fırsatlar mevcut. Türkiye, sahip olduğu genç potansiyeli bu fırsata yönlendirirse uluslararası alanda projeler üretmemiz ve başarılar elde etmemiz kaçınılmaz” şeklinde konuştu.

''Şu an dünyada adı konmamış bir kayıt birliği mevcut, Türkiye bu sistem içindeki yerini almalı”
Türkiye’nin ilk Blockchain projesi olan Copyrobo’nun CEO’su ve Avrasya Blockchain ve Dijital Para Araştırmaları Derneği Başkan Yardımcısı Hasan Kurtuluş zirvede yaptığı sunumda, Blockchain’i “kayıt zinciri” olarak tanımladı. Kurtuluş, “Blockchain sürekli ilerleyen, hala gelişimini hızla devam ettiren bir teknoloji. Türkiye’nin ilk Blockchain projesi olan Copyrobo ile TechCrunch tarafından San Francisco’ya davet aldıktan sonra Silikon Vadisi’ndeki birçok şirketle görüşmelerimiz oldu. Bu görüşmelerden anlıyoruz ki, hala bu alanda yeni fikirler ortaya çıkıyor ve sistem kendini sürekli güncelleyip geliştiriyor. Bu gelişim birkaç yıl daha devam edeceğe benziyor” dedi. Sunumunda kayıt zinciri ile ilgili detaylı bilgiler paylaşan Kurtuluş, “Hayatımızın her alanında kayıtlarımız olur. Doğduğumuzda bir kimliğimiz, okul hayatımızda karnelerimiz, üniversiteyi bitirdiğimizde diplomamız olur. Alışveriş yaptığımızda karşılığında fiş alırız, ticaret yaptığımızda sözleşme imzalarız. Bir ekonomide bu kayıt işlemleri ne kadar sade, az ve öz yapılırsa başarı oranı o kadar yüksek ve katma değerli olur. Ülkemizde bunun bazı örneklerine şahit olduk. Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur birleştirilerek SGK ortaya çıktı. Bu yapısal değişiklikle aslında bir kayıt birliği sağlandı. Bugün geldiğimiz noktada hizmet ihracatı yapar olduk, zincir hastanelerimiz var, sağlık turizmi gelişti ve eskiden olduğu gibi hastaneler sağlık kurumu ayırt etmeksizin hasta kabul ediyor. Bu, devrim niteliğinde bir çalışmaydı, hem zaman hem de hizmet niteliği açısından büyük faydalar sağladı” dedi. Avrupa Birliği’ndeki tüm kayıtların birliğini sağlayan Dijital Tek Pazar Yasası’nın (Digital Single Market) AB ekonomisine 415 milyar Euro katkı sağladığına dikkat çeken Kurtuluş, “AB’de üretilen her dijital belge, bu birlik sayesinde 28 ülkede aynı anda yasal delil olarak kabul ediliyor. Böylelikle her ülke için ayrı kayıt işlemi yapmak zorunda kalınmıyor, bu hem insan kaynağı, hem zaman, hem de maddi açıdan kolaylık ve tasarruf sağlıyor. Yasallık derecesi daha yüksek ve hata oranı minimuma indirgenmiş durumda. Bu birlik, AB ekonomisine 415 milyar Euro katkı sağlıyor. Türkiye’de ise gerçekleştirdiğimiz kayıt işlemleri sadece burada geçerli. Şu an dünyada adı konmamış bir kayıt birliği mevcut. Türkiye’de Blockchain dendiğinde akla sadece kripto paralar geliyor. Halbuki bunların arka planındaki teknolojide ve ekosistemde büyük fırsatlar söz konusu. Bu fırsatların açık ve anlaşılır şekilde aktarılması, stratejik mevzuat oluşturulması gerekiyor. Tarihimize yakışır şekilde var olan potansiyelimizi güce çevirerek bu adı konmamış kayıt birliğine katılabiliriz. Dünyaya çok hızlı bir şekilde entegre olabiliriz” dedi.

''Bu teknolojinin geleceği öğrencilerin elinde”

Dijitalleşme konusuna ağırlık verilmesi gerektiğini ifade eden Kurtuluş, “Kayıt birliğiyle dijitalleşme, otomasyon, gizlilik güvenliği, azalan insan hataları ve azalan dolandırıcılık sayesinde rekabet avantajı da elde ediliyor. Sağlık kurumlarını birleştirmede aldığımız gibi radikal bir karar almalıyız. Fintech proje ve stratejilerinin geliştirilmesi gerekli. Blockchain’in Türkiye’de yasallaşmış olmaması uluslararası proje üretemeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Doğru stratejiyle global anlamda başarıyı yakalarız. Kendi değerlerimizi iyi kullanmamız ve yasaları doğru çıkarmamız gerekiyor. Yasa çıkarmasak bile öğrencilerin geleceğin teknolojisine hazırlanmaları, gelişime ayak uydurmaları, mutlaka kodlama ve yazılım öğrenmeleri gerekiyor. Bu teknolojinin geleceği onların elinde” ifadelerini kullandı.