Sevilen dizi The Simpsons'da yaklaşık 30 yıldır Dr. Julius Hibbert'e hayat veren seslendirme sanatçısı Harry Shearer, siyahi karakteri artık canlandırmayacak.

Shearer, dizinin yapımcılarının siyahi karakterleri beyaz sanatçıların seslendirmemesi kararı almasından 7 ay sonra, yerini ABD'li siyahi seslendirme sanatçısı Kevin Michael Richardson'a bırakıyor.

Fox'un yaptığı açıklamada ABD'de dün yayımlanan Dairy Queen bölümünün Shearer'ın karakteri canlandırdığı son bölüm olduğu ifade edildi.

Ancak aktörün Mr Burns, Smithers, Principal Skinner, Ned Flanders ve Reverend Lovejoy gibi diğer karakterlerini seslendirmeye devam edeceği belirtildi.

Dizinin yapımcılarının haziranda aldığı bu karar, Siyahilerin Hayatı Önemlidir (Black Lives Matter) hareketiyle ve onun ardından sinema ve TV sektöründe yankı uyandıran ırkçılık karşıtı hesaplaşmalarla ilişkilendiriliyor.

Kısa süre önce Family Guy, Big Mouth ve Central Park gibi animasyon dizilerinde siyahi karakterleri canlandıran beyaz seslendirme sanatçıları da rollerinden ayrılmıştı.

2020'nin başında ABD'li aktör Hank Azaria da izleyicilerin yıllar süren baskısı sonucunda The Simpsons'taki Apu karakterini artık canlandırmayacağını açıklamıştı.

Azaria, "Bence en önemlisi Hintlileri ve bu konudaki deneyimlerini dinlemek" diye konuşmuştu.

Azaria ayrıca Homer'ın siyahi iş arkadaşı Carl Carlson'ı da seslendiriyordu. Aktör bu rolü de eylülde ABD'li oyuncu Alex Désert'e devretmişti.

'Dijital Covid Seyahat Kartı' uygulaması geliyor

 

Başkan Obama Spotify’a özel podcast yayınlayacak