"Yapay Zekâ Çağına Doğru" başlıklı dosyasının beşinci haberinde yapay zekâ teknolojilerinin Türkiye'nin yazılım sektörüne etkileri ele alındı.

Türkiye Yazılımcılar Federasyonu (TÜYAFED) Genel Başkanı Mustafa Çalış, büyük dil modellerinin (LLM) metinleri işlemek, anlamak ve oluşturmak için tasarlanmış gelişmiş yapay zekâ sistemleri olduğunu dile getirdi.

Çalış, yapay zekânın savunma, telekomünikasyon ve sağlık sektörlerindeki olumlu etkilerini ve bunun ihracata yansımalarını gördüklerini söyledi.

Türkiye'nin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına yazılım ve teknolojinin gücüyle taşınabileceğini ifade eden Çalış, "Ülke olarak ilk 10 ekonomiye girmek istiyorsak eğitim, üretim ve ihracat üçgeni üzerinde büyük yatırımlar yapılması gerekmektedir. Son yıllarda ihracatın artması için devlet tarafından verilen hibe ve desteklerle yıllık hacmin 10 milyar dolara çıkması hedeflenmektedir." dedi.

Çalış, yapay zekâ alanında yeni yatırımlar ve çalışmalar yapıldığını dile getirerek, "Bu çalışmalarla yapay zekânın istihdam sorunları oluşturacağını düşünmüyorum." dedi.

"Gençlerle 'yazılım devrimi' yapılacak"

Türkiye'deki yapay zekâ çalışmalarına da değinen Çalış, şunları kaydetti:

"Ülkemizde yapay zekâ etki alanının 2025-2030 yıllarında daha fazla artacağını, Türkiye'nin küresel alanda büyük bir oyuncu olacağını ve ülke olarak global yarış içinde olacağımızı düşünüyorum. Türkiye'nin ülkenin en büyük sermayesi olan gençlerle 'yazılım devrimi' yapacağına ve hak ettiği yerde olacağına inanıyorum."

"Yapay zekâ ile istihdam çeşitlenecek"

Federasyonun Genel Sekreteri Cansın Duman da yazılımcıların yapay zekâ kullanımı ve bilgi kapsamlarını genişletmelerinin olumlu etkiler yaratacağını belirtti.

Yapay zekânın entegrasyonuyla organizasyonların farklı alanlarda da üretim gücüne sahip olabileceklerini ifade eden Duman, "Mevcut iş gücünün bu durumdan kısa zamanda zarar görmeyeceğini belirtebiliriz. Yapay zekâ ile yeni çalışma alanları ve pozisyonlar açığa çıkacak ve istihdam çeşitlenecektir." diye konuştu.

Duman, şirketlerin de yapay zekânın iş gücü hacmini daraltacağına dair varsayımlarını doğru şekilde yönetmelerinin önemine dikkati çekti.

"Yapay zekâ kusursuza yakın bir hale gelecek"

Federasyonun Yazılım Komitesi Başkanı İlker Yıldızak da yapay zekâda beklentilerin öngörülenden çok daha erken gerçekleştiğini ifade ederek, "Yapay zekâ, daha çok meslek yaşı genç olan yazılımcıların araştırma ve örnek bulma sürelerini kısalttı. Tecrübeli yazılımcıların ise 'basit ama zaman alan' işlerini hızlandırdı. En az iki nesil daha yazılımcılar için bu şekilde devam edeceğini öngörebiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

Yapay zekânın, geçmişe göre önemli işler başarsa da henüz emekleme aşamasında olduğunu belirten Yıldızak, yapay zekâ kullanımının Türkiye'de dünyaya paralel seyrettiğini vurguladı.

Yıldızak, yapay zekânın yazılım sektörüne daha fazla etkisinin olacağına işaret ederek, "Yazılım geliştirmeye destek amaçlı olarak 2028'in 3. veya 4. çeyreğinde dünyayla Türkiye'de de yapay zekânın ağırlığını daha fazla hissedeceğiz." dedi.

Yapay zekânın yazılım geliştirme sektöründe kullanımına da değinen Yıldızak, şunları kaydetti:

"Yapay zekâ yazılım geliştirme hususunda şu anda ve gelecekte de 'insanların zaten akıl edip yapabildiği fakat bunun zaman aldığı' işleri hayal edilemeyecek biçimde hızlandırmak için kullanılacaktır. Yapay zekâ, düşük ve orta düzeyde karmaşık algoritmaların yapımı için gittikçe gelişecek ve kusursuza yakın bir hale gelecektir. Uzun vadede teknoloji neler getirir bilinmez ancak sistemlerin birbirleri ile haberleşmeleri gereken, özellikle siber güvenliğin önem arz ettiği veya kapalı devre çalışması gereken özel sistemlerde kullanımı zor görünüyor. Çünkü yapay zekâ, erişebildiği veriler arasında süzme işlemleri yaparak istatistiksel olarak doğruya en yakın sonucu kullanıcıya sunuyor."

Yapay zeka ve kripto parayı daha güvenli yapabilir

 

Yapay zekanın Türk gibi düşünmesi sağlayacak

 

Yapay zeka, kullanıcılara yasaları çiğnemeyi öneriyor