Nefret söylemi karşıtı kampanyacılar, 43 oyuncuyu hedef gösteren gönderilerin silinmeyerek yayında tutulmaya devam ettiğini öne sürüyor. Bu durum Dünya Kupası esnasında olası tacizlerin önünün açılabilmesi olarak yorumlanıyor.

''Siyah'' anlamına gelen ''negro'' sözcüğü, maymun emojileri ve sınır dışı edilmeyi çağrıştıran ve futbolculara ırkçı mesajlar veren tweetler Twitter tarafından yayından silinmiyor.

Dijital Nefretle Mücadele Merkezi'nin yürüttüğü bir araştırmada, Twitter'ın Dünya Kupası'ndan bir hafta önce kendisine bildirilen 100 ırkçı tweet'ten 99'unda harekete geçmediğini ortaya koyuyor .

Çarşamba günü bildirilen mesajlardan sadece biri, 16 kez ırkçı bir hakareti tekrarlaması nedeniyle kaldırıldı. 

İstismar, Euro 2020 finalinden sonra hedefler arasında bulunan birkaç oyuncu arasında yer alan İngiliz yıldızlar Raheem Sterling ve Bukayo Saka da dahil olmak üzere toplam 43 oyuncuyu hedef aldı.

Center for Countering Digital Hate (CCDH) araştırmacıları tarafından yürütülen ve Observer tarafından görülen analiz, Twitter'a bildirilen 100 tweet'i kapsıyordu.

Bu 100 tweetten;

*11'i futbolcular için Negro ifadesini kullandı,

*25'i oyunculara yönelik maymun veya muz emojisi kullandı,

*13'ü oyuncuların sınır dışı edilmesini istedi ve

*25'i de oyunculara başka ülkelere “geri dönün” diyerek saldırdı.


CCDH'nin yapmış olduğu analizde tespit edilen tüm tweetlerde söz konusu futbolcuların isimleri geçiyor, bunun yanı sıra da Twitter hesapları etiketleniyor.

Futbolcular, 13 tweette İngilizce yetkinlikleri konusunda saldırıya uğradı.

Çoğu, futbol kulüplerinden veya haber sitelerinden gelen resmi tweetlerin altına yapılan gönderilerden meydana geliyor. 

Twitter, Hindistan'daki çalışanlarının yüzde 90'ını işten çıkardı

 

Apple, ırkçılığı ortaya çıkaran çalışanını kovdu

 

Facebook ırkçı ve antisemitik hesapları kapattı