İddialara göre, işlemci üretimi konusundaki çalışmalarını hızlandırmak isteyen Xiaomi, bu alandaki yatırımlarını yüzde 34 artırma kararı aldı. Çinli teknoloji devi her ne kadar bu alanda yeni gibi gözükse de, bir süredir işlemci üretimi için çalışmalar yapıyor.

Konuyla ilgili çalışmalar hakkında konuşan Xiaomi‘nin kurucusu Lei Jun, “Xiaomi’nin işlemcilere yatırım yapmasının üzerinden yedi yıl geçti. C1, şirketin işlemci üretimindeki hedeflerinde sadece küçük bir adım. Ancak önümüzdeki yol uzun ve zorluklarla dolu. Yine de bunu başarmak için azmimiz ve sabrımız var. “

Xiaomi, işlemci dışında başka donanım parçalarına olan yatırımlarını da sürdürüyor. Bunlar arasında ise kamera lensleri ve ekran teknolojileri de bulunuyor. Çinli teknoloji devinin bu alandaki yatırımları da yüzde 25 artıyor.

Xiaomi, Huawei ile aynı duruma düşmek istemiyor

Aslında Xiaomi‘nin endişeleri yersiz değil. Bir başka Çinli teknoloji şirketi olan Huawei’de, kısa süre önce benzer yatırımlar yapmak zorunda kaldı. Bir kaç yıl önceki Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşından etkilenen şirket, casusluk ile suçlandı ve ABD’li firmalarla çalışması yasaklandı.

Özellikle Google servislerine ve yonga tedarikçilerine erişimi kesilen şirket, oldukça zor dönemler geçirdi. Bu süreçte tedarik konusunda ciddi sıkıntılar yaşayan Huawei, alt markası olan Honor’u bile satmak zorunda kaldı.

Huawei ile aynı duruma düşmek istemeyen Xiaomi, hazırlıklarını önceden yapıyor. İlk işlemcinin ne zaman hazır olacağı şimdilik net değil.

Küresel çip krizinin çözümü 2022’yi bulabilir

 

Starlink internet hızında yeni rekor

 

Apple'ın yeni reklam yüzü Trabzon'dan