Ege Bölgesi’nde yazılım ve bilişim sanayi ekosistemini geliştirmeye yönelik faaliyetlere liderlik etme misyonuyla kurulan Yazılım ve Bilişim Sanayicileri Kümelenme Derneği (YABİSAK), bir dönem daha Dr. Faruk Güler başkanlığında yola devam etme kararı aldı. Üye sayısını arttırmayı hedefleyen yeni yönetim, Derneğin uluslararası bağlantılarını da güçlendirecek.

Derneğin, ESBAŞ Konferans Salonunda gerçekleşen Olağanüstü Genel Kurul Toplantısında, Dr. Faruk Güler YABİSAK Yönetim Kurulu Başkanı olurken, Bilgen Salih Narlı (Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı), Muvaffak Amasya (Sayman) Erkut Ekinci, Prof. Dr. Murat Aşkar, Mehmet Ali Gökhan Bingöl ve Eray Hanoğlu Yönetim Kurulunun yeni üyeleri olarak seçildi. Devrim Çukur Denetim Kurulu Başkanı, Ayşem Elgül Atkısson Denetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Şebnem On da Denetim Kurulu Üyesi olarak seçildi.

(Ön sıra soldan sağa) ERKUT EKİNCİ, Dr. FARUK GÜLER, BİLGEN SALİH NARLI, (İkinci sıra soldan sağa) PROF. DR. MURAT AŞKAR, MEHMET ALİ GÖKHAN BİNGÖL, MUVAFFAK AMASYA, (arka sıra) ERAY HANOĞLU

Önceki dönemde görev yapan Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür eden Başkan Dr. Faruk Güler, “Yeniliklerin öncüsü İzmir’de bir ilke daha imza atarak, sektörde ülkemizin ilk kümelenme derneğini 4 Ocak 2021 tarihinde kurduk.Derneğimizin ilk Genel Kurul Toplantısının ardından atanan Yönetim Kurulu üyelerimizle birlikte çok önemli çalışmalar yaptık. 26 yeni firmanın YABİSAK’a üye olması ile toplam üye sayımızı 57’ye yükseltmeyi başardık. Şehrimizin önde gelen kurumlarının kurucu üye olarak yer aldığı bu güçlü oluşumun yönetiminde şimdi yeni arkadaşlarımızla yine güçlü bir ekip oluşturduk” diye konuştu.

Dr. Faruk Güler, YABİSAK’ın uluslararası arenadaki paydaşları ile ilişkileri geliştirme konusunda yoğun çalışacaklarını vurgulayarak, “Yurt dışı paydaşlarımızla ilişkilerimizi güçlendirecek mekanizmaların geliştirilmesi konusunda 2024 yılında ciddi çalışmalar yapmamız gerekiyor. Bunu gerçekleştirebilmek için hem üyelerimizin hem de Derneğimizin kurumsal yapısını kullanacağız” dedi.

Sektörde faaliyet gösteren firmaları, Ege Bölgesi’nde yazılım ve bilişim ekosisteminin ihtiyaç ve beklentilerini karşılamaya yönelik kümelenme çalışmaları yapan YABİSAK’a üye olmaya davet eden Güler, yeni yönetim olarak hedeflerinin üye sayısını bir yıl içerisinde 100’e çıkarmak olduğunu belirtti. Dr. Faruk Güler, şunları söyledi: “Derneğimiz aynı zamanda ülkeye yabancı ve yerli sektör yatırımlarını çekerek, sürdürülebilir yatırım ortamını geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu amaç doğrultusunda da sektörün taraflarını oluşturan şirketler, sivil toplum kuruluşları, odalar ve borsalar, üniversiteler ve kamu kurum/kuruluşları ile hareket ederek, Bölgenin ve ülkenin potansiyelinin artırılmasına yönelik faaliyetlerde bulunuyoruz. Derneğimiz, yaptığı analiz çalışmaları ile gelişime açık alanları tespit ederek, sektörün tüm bileşenlerini belirlenen hedefler doğrultusunda harekete geçirmeye yönelik çalışmalar gerçekleştirmektedir. Sektörün ve hedef kitlesinin ihtiyaç ve beklentilerini ortak akılla belirleyebilmek adına, sektörümüzdeki firmaları bu yeni oluşuma dahil olmaya davet ediyoruz. Gelin, kümelenmenin sağladığı güç ile çözümler geliştirerek, hep birlikte sektörümüzü büyütüp geliştirelim.”