Yurt dışından satın alınan bir telefonu Türkiye’de 120 günden fazla kullanmak için pasaport kaydı gerekiyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılan bu işleme IMEI denmektedir. Pasaport kayıtsız bir şekilde yurt dışı iPhone kullananlar ise geçici IMEI uzatma işlemi uygulama üzerinden geçtiğimiz hafta yapılamadı. Bu durum e-Devlet üzerinden gerçekleştirilen IMEI kaydının bitip bitmediği sorularına yol açtı. Yapılması gerekenler ise şöyle:

Pasaport kaydı yaptırmak

Yurt dışından getirilen bir telefonu / iPhone’u kullanmak için en doğru yöntem pasaport kaydı yaptırmak. Bu yöntemde 3 yıl boyunca sadece 1 telefonu kayıt ettirebiliyorsunuz ve 3 yıl boyunca telefonu sizden başkası kullanamıyor. 3 bine yakın da ücret tahsil edilmektedir.

Yıl başına kadar beklemek

BTK’nın tanımlamış olduğu 120 gün kullanım hakkı, 1 takvim yılı için geçerli olup, yeni yılda tekrar 120 gün kullanım hakkı tanınır.

Geçici IMEI kaydı yaptırmak

120 gün kullanım hakkı olan yurt dışı telefonlarda sorun yaşamamaları için geçici IMEI süreleri 2 ay daha uzatılabilmektedir. Çift SIM kart girişli telefonlarda diğer hat kısmına takıldığında 120 gün daha kullanılabiliyor. Kimlik kartla da IMEI kayıt işlemi gerçekleştirilebilir. IMEI kayıt hakkınız varsa, pasaportsuz kimlik ile IMEI kaydı için aşağıdaki adımları takip edin:

-Harç bedelini yatırın. (T.C. kimlik numaranız ve kayıt edilecek cihaza ait IMEI numarasını belirtmelisiniz.)
-BTK IMEI kayıt sayfasına gidin.
-Bilgilendirme sayfasındaki notları okuyup “Devam et”e tıklayın.
-Bilgilendirme ekranında yurda giriş yapılan belge türünü “Nüfus cüzdanı veya ID kart” olarak seçerek ilerleyin.

e-Devlet IMEI kaydı aşamaları

-BTK IMEI kayıt hakkı sorgulama sitesine girerek, yurtdışı telefon kayıt hakkınız olup olmadığını öğrenin.
-Bankalar, vergi daireleri veya sisteme entegre ödeme kuruluşlarına harç ücretini yatırın (T.C. kimlik numaranız ve cihazın IMEI numarası yazmalı)
-e-Devlet üzerinden “BTK IMEI kayıt” sayfasına girip gerekli bilgileri doldurarak (IMEI no, yurda giriş yapılan belge türü, yurda giriş tarihi gibi) IMEI kayıt işlemini gerçekleştirin
-IMEI sorgulama sayfasında “Yolcu beraberinde kaydedilen cihaz” yazıyorsa,

IMEI kayıt işlemi gerçekleştirilmiştir.