Yurtdışından telefon getirmek moda oldu. Yurtdışına çıkan eşiniz, dostunuza istediğiniz telefonu getirtebiliyorsunuz ancak Türkiye‘de kayıt ettirmeden kullanamıyorsunuz.

Teknogram.com'un haberine göre, Android işletim sistemli telefonlar artık vergi dairesine (bankalara da yatabiliyor) 119.5 TL yatırmadan IMEI numarası değiştirilerek kullanılabiliyor.

Bu yapmak için ise öncelikle kullanmadığınız ancak internete girebilen bir telefona ihtiyacınız var. Hurda ancak internete girebilen bir telefonun IMEI numarasını bir yere not edin. IMEI kodunu öğrenmek için ise *#06# kodunu yazıp arama tuşuna basmanız yeterli oluyor. IMEI numarası 14 haneli bir numaradır.

Teknogram.com'un yazdığı habere göre, öncelikle telefonunuzu rootlamanız gerekiyor. Root dosyasını bulup root yaptıktan sonra akıllı telefonunuza Terminal Emilatörü adlı Android uygulamasını yükleyip, kuruyorsunuz.

Terminal Emilatörü uygulamasını açtıktan sonra “su” komutunu girip 3-4 saniye kadar beklemeniz gerekiyor. SuperSu uygulaması tarafından Terminal Emilatörü uygulamasına izin verme penceresi çıkıyor ve bu pencereye onay verdikten sonra not aldığınız IMEI numarasını şöyle yazıyorsunuz:

echo ‘AT+EGMR=1,7,”123456789012345″‘>/dev/pttycmd1 (IMEI numarası temsilidir)

Bunların hepsini yaptıktan sonra Terminal Emilatörü uygulaması hata vermezse IMEI yükleme işlemi tamamlanmış demektir. Yeni IMEI numaranızı *#06#’yı tuşlayıp arama tuşuna bastığınızda görebilirsiniz.