Akıllı telefon devi Apple, dünya genelinde düşüş görülen tüketici harcamaları nedeniyle üretim planlarını revize etti. Apple Inc, bu yıl başlangıçta beklenenden en az 3 milyon daha az iPhone 14 üretmeyi planlıyor.

Şirkete yakın kaynaklar ve tedarikçiler, 90 milyon üretim hedefiyle başlayan planın, 87 milyon veya daha aza düşürüldüğünü açıkladı.

TRT’de yer alan habere göre; kararın nedenleri arasında, tüketicilerin daha ucuz modelleri tercih etmesi, talep azalması ve iPhone montaj sahasına ev sahipliği yapan Zhengzhou gibi yerlerde koronavirüs karantinası ve tedarik sorunları olması gösterildi.

ABD'li finans hizmetleri şirketi Jefferies analizine göre iPhone 14 ve Plus satışları piyasaya sürüldüklerinden bu yana hızla düştü ve Çin'deki yavaşlama derinleşiyor.

Apple, talepte beklenen artışın gerçekleşememesi üzerine bu yıl yeni iPhone'larının üretimini artırma planlarını daha önce iptal etmişti . 

Japonya'da menkul kıymetler firması olan SMBC Nikko'nun analistleri, Apple'ın 2022 üretimi için genel tahminlerini 91 milyon adetten 85 milyon yeni iPhone'a indirdi. 

Apple, Amazon ve Intel bilançolarını açıkladı

 

Apple’dan birçok kişiyi etkileyecek şarj kablosu kararı

 

Apple çalışanları greve gidiyor

 

Apple’ın yeni özelliği 911'i meşgul etti: Polisler çıldırdı

 

Fransa'dan Apple'a dev indirim