İnternetin merkeziyetsiz sürümü olan Web 3.0, blokzincir teknolojisinin sunduğu güvenilirlik, şeffaflık ve kullanıcı gizliliği gibi özellikleriyle hayatımızda yerini almaya başladı. Google Cloud ve Tezos block zinciri, kullanıcılarına Web3 uygulmalarını geliştirip kullanabilmeleri adına önemli bir ortaklığa imza attılar.

Hande Berktan'ın Bloomberght'de yer alan konuyla ilgili haberi şöyle: ABD’li teknoloji şirketi Google, Cloud Servisinin, Tezos ile Web3 alanında ortak çalışacaklarını duyurdu. Akıllı sözleşmelerin uygulanması için bir platform görevi gören açık kaynaklı bir blok zinciri olan Tezos ile işbirliğine giden Google Cloud, müşterilerine Web3 teknolojisini sunacak. Anlaşma doğrultusunda Tezos’un desteklediği startup’lar da Google Cloud’un birçok hizmetinden faydalanabilecek.

Google Cloud Web3 Mühendislik Direktörü James Tromans işbirliğine dair yaptığı açıklamada "Web3 geliştiricileri ve kuruluşları, ürün zaman çizelgelerini hızlandırmaya yardımcı olabilecek gelişmiş geliştirici araç ve altyapı arıyor. Biz burada Web3 uygulama geliştiricileri için güvenli bir altyapı sağlama hizmeti veriyoruz ve bize duyulan bu güveni, Tezos üzerindeki Web3 uygulamalarına taşıyoruz” dedi.

Bilindiği gibi bu anlaşma, Google Cloud’un blok zinciri alanına dahil olduğu ilk ortaklık değil. Şirket Eylül ayında da Ronin ağı üzerinde bir doğrulayıcı node çalıştırma konusunda anlaşmaya varmıştı.

Tezos, bugün İngiltere Premier Liginin devi Manchester United, otomotiv şirketi McLaren ve Fransız banka Société Générale gibi büyük markalarla birlikte çalışıyor.

Tezos geçen ay, California Motorlu Taşıtlar Departmanı (DMV), ile araba ruhsatlarının dijitalleştirilmesi üzerinde çalışma yürüttüğünü açıkladı. DMW, araba tapularını dijitalleştirmesi ve işlemlerin kolaylaştırılması için Tezos tarafından oluşturulmuş özel bir blok zincirine tapu transferleri koymasına yardımcı olmak için ortaklığa gitti.

Hatırlanacağı üzere bir diğer teknoloji devi Microsoft’da blok zincir veri erişimine ihtiyaç duyan işletmeler için Web3 altyapı sağlayıcısı Ankr Network ile ortaklık kurmuştu. Merkeziyetsiz blok zinciri altyapı sağlayıcısı olan Ankr Network, Microsoft’a Azure pazaryeri için node hizmeti veriyor. Bununla birlikte Microsoft’un bulut çözümleri için de Ankr’nin blok zinciri altyapısı kullanılıyor.

Apple Watch, kan şekeri ölçmeye bir adım daha yaklaştı

 

Meta binlerce kişiyi daha işten çıkarmayı planlıyor

 

İlk nesil iPhone binlerce dolara alıcı buldu