Zürih Üniversitesi’nden (UZH) araştırmacılar, yapay zeka destekli bir drone’nun deneysel bir yarış pistinde iki insan pilotu yenmesine izin veren bir algoritma yarattı.

Geçmişte araştırmacılar, optimum yörüngeyi hesaplamak için basitleştirilmiş dörtlü sistemler veya uçuş yolları modelleri inşa etmişlerdi. Ancak bu sefer, drone’un sınırlamalarını da tamamen kaldırmış görünüyorlar. Zürih Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Philipp Foehn, “Ana fikir, uçuş yolunun bölümlerini belirli ara noktalara atamak yerine, algoritmamızın drone’a tüm yol noktalarından geçmesini söylerken, bunu nasıl veya ne zaman yapacağını belirtmesidir” şeklinde yaptığı açıklamayla yeni teknolojiyi tanıttı.

Araştırma öncesinde, karşılaştırmanın adil olabilmesi açısından insan pilotlar da devre üzerinde eğitim aldılar. Bununla birlikte, drone’un tam konumunu algoritmaya gerçek zamanlı olarak göndermek amacıyla harici kameralar da kuruldu. Böylelikle, hem insanlar hem de yapay zeka için uygun ortam oluşturulmuş ve eğitimler tamamlandı. Test sonuçları ise ilginç. Öyle ki, algoritma insanları her turda mağlup ederek önyükleme için daha tutarlı bir performans sergiliyor.

Yapılan bu araştırma, çoklu yol noktalarına sahip karmaşık ortamlarda bile gerçek dünya uygulamaları için daha hızlı drone’ların geliştirilmesine yardımcı olabilir. Araştırmanın bir sonraki adımı ise sistemi daha az hesaplama gerektirecek hale getirmek ve harici kameralar yerine yerleşik kameralar kullanılarak çalışmaya izin vermek olacak.

Drone'ları yağmur yağdırmak için kullanacaklar

 

Yusufçuk drone için ilham oluyor